• Teknik Part Plastik Makina ve Yedek Parça Limited Şirketi.
  • iletisim@teknikpart.com.tr
Safa Mah. Keleşoğlu Cad.

No 27 A Sancaktepe/İST.

Şirket: + 90 216 606 18 75

Fax : +90 216 606 18 76

ALTERNATİF FİLTRELİ NOZZLE

Plastik enjeksiyon makinelerinde kullanılan plastik hammaddeler içerisine metal parçacıkları yada metal tozları bir bir şekilde bulunmaktadır.

Metal parçacıkları kullanılan kırma hammaddelerden; hammaddenin kendi içerisinde üretim esnasında kalan yada makinenin kendi aşınan parçalarından gelen metal parçacıklar olabilmektedir. Bu parçacıklar genellikle metal ayırıcı sistemler yada hammadde haznelerine yerleştirilen mıknatıslar sayesinde metal parçaların plastikleştirme ünitelerine girmeleri nispeten önlemektedir.

Ancak yinede kullanılan hammaddenin içindeki metal parçacık yoğunluğu yada kırmadan gelen metal yoğunluğuna göre enjeksiyon makinelerinin plastikleştirme ünitelerine girmeleri tam anlamı ile engellenememektedir.

Peki bu durum nasıl bir olumsuz etki yapmaktadır. Öncelikle günümüzde kullanılan kalıplar genellikle sıcak yolluklu kalıplardır ve bu kalıpların yolluk çapları o kadar incedir ki 1-5 mm çapındaki küçük metal parçaları bu yollukları tıkayıp üretiminizin durmasına yada aksamasına yol açmaktadır. bu ve benzeri durumların elbetteki çözümleri bulunmaktadır.

Bunlardan bir de Filtreli Nozzle sistemimizdir. Yine patentli tasarıma sahip olan sistemimizin içerisine delik çapları 1 mm yada 3 mm olmak üzere filtre insert yerleştirilmiştir. Bu sistem sayesinde bir şekilde sistemin içine girmiş olan metaller kalıbınıza ulaşmadan Filtreli Nozzle içerisinde yakalanarak filtre edilmektedir.

Filter Nozzle sistemi patentli tasarımı sayesinde enjeksiyon basınç kaybını 1 mm filtre delik çapı için % 3 – 3 mm filtre delik çapı için % 1 e kadar düşürmektedir. Tabii ki bu veriler filtre sisteminin makinenize ilk takıldığı andan geçerlidir. Zaman içerisinde filtrelediği metal parçacıklarının artışına bağlı olarak bu oranlar artış gösterecektir belirlediğiniz yaklaşık bir basınç kaybı başladığında memenin en uç kısmı sökülerek filtrenin değiştirilmesi yada temizlenmesi gerekmektedir.

Sistemin Avantajları:

  • Patentli Tasarım
  • Düşük Delik Çapı
  • Düşük Basınç Kaybı
  • Kolay Kullanım
  • Kolay Temizleme ve Montaj
  • Yedeklenebilir İç Filtre
  • Malzeme Karışım Oranı Artışı
  • Sıcak Yolluk Sisteminin Korunması
Filter Nozzle
Sıcak Yolluk Koruma Oranı 98%
Zaman Tasarrufu 40%
Karıştırma Efekti 35%

İletişim

Teknik Part Plastik Makine ve Yedek Parça LTD. ŞTİ.
Mehmet Fatih Merdamert
Tel   :+ 90 216 606 18 75
Fax  :+ 90 216 606 18 76  
Cep :+ 90 542 391 55 44
e-mail: mehmet.merdamert@teknikpart.com.tr

Did You Like This Post? Share it :